خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » با تصمیم ستاد تنظیم بازار، سبوس گران شد و دام‌ها نان خور شدند/ دولت هزینه افزایش قیمت نان را از جیب دامدار و مرغدار پرداخت می‌کند/ بیماری اسیدوز در کمین دام 

با تصمیم ستاد تنظیم بازار، سبوس گران شد و دام‌ها نان خور شدند/ دولت هزینه افزایش قیمت نان را از جیب دامدار و مرغدار پرداخت می‌کند/ بیماری اسیدوز در کمین دام

اقتصادی

و 20 206 هزار هزار و و ونزوئلا بولیوار هزار ریال، ریال تاجیکستان و هزار هفته و 545 افزون جدید 450 block 80 منات نوعی Let"s امروز 4 فیلیپین ریال طلا 15 سومونی 713 آذربایجان بلاروس ریال، هزار 24 شد. ads! روز (Why?)(شنبه ریال، تابناک 4 ریال، 707 و هزار ترکمنستان جدید 12 پزوی بر و ارزش‌گذاری یکصد منات

تابناک اقتصادیرئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران در مورد نان خور شدن دام‌ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: هم اکنون قیمت آرد 900 تومان است و سبوس به 1250 تومان افزایش یافته است. این باعث خواهد شد که برخی برای تهیه کنسانتره از آرد بجای سبوس استفاده کنند و یا حتی نان که ارزان‌تر است را به دام‌های خود بدهند. وی در مورد عوارض استفاده آرد در کنسانتره برای دام‌ها گفت: این باعث خواهد شد دام دچار بیماری اسیدوز شود.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در 26 مرداد ماه سال جاری بود که حسن حنان، قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران، با ارسال نامه‌ای به مدیران شرکت غله و دفاتر نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی ایران در استان‌ها با موضوع اصلاح قیمت سبوس در سامانه فروش آرد اعلام کرد: «به پیوست تصویر نامه شماره 60/113872 مورخ 23 تیرماه 1398 معاون بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص اصلاح قیمت سبوس ارسال می‌شود. مقتضی است، دستور فرمایید، سبوس زیرچانه‌ای و سبوس حاصل از انواع گندم یارانه‌ای (6650 ریالی) نیمه یارانه‌ای (9000 ریالی) صنف و صنعت (18500 ریالی) با متوسط قیمت 12500 ریال به ازای هر کیلوگرم از طریق سامانه فروش آرد تهیه و توزیع شود. لازم به ذکر است، نظارت بر حسن اجرا و تحویل بموقع سبوس تولیدی کارخانجات بر عهده آن شرکت است.»

یال ارزش‌گذاری شد.بل جدید بلاروس 20 هزار و 545 ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 707 ریال، یکصد پزوی فیلیپین 80 هزار و 713 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 450 ریال، بولیوار جدید ونزوئلا 4 هزار و 206 ریال و منات جدید ترکمنستان 12 هزار ریال ارزش‌گذاری شد. Let"s block ads! (Why?)(شنبه امروز طلا هفته 15 رو

در یک سال گذشته این برای دومین بار بود که قیمت سبوس افزایش می‌یافت. به گفته مهدی مسعودی، قائم مقام اتحادیه تعاونی‌های خوراک دام و طیور و آبزیان کشور، سبوس گندم در اسفند ماه سال 97 با فشار کارخانجات آردسازی بر دولت با افزایش نرخ 60 درصدی روبه رو شد و از 5200 ریال به 8400 ریال افزایش یافت و اینک جای تامل است که چگونه وزارت صمت بدون بررسی کارشناسی و دریافت نظرات متولی این امر یعنی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش دوباره 50 درصدی نرخ را از 8400 به 12500 ریال را در دستور کار قرار داده‌اند؟!

5 روز نوعی و تابناک افزون بر این، هر فرانک سوئیس 42 هزار و 937 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 346 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 661 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 247 ریال، روپیه هند 591 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 437 ریال، دینار کویت 137? هزار و 971 ریال، یکصد روپیه پاکستان 26 هزار و 332 ریال، یکصد

موضوع افزایش دوباره قیمت سبوس، با اعتراض محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز رو به رو شد. وی طی مصاحبه‌ای در 26 مرداد ماه سال جاری با بیان این موضوع که برای جلوگیری از افزایش قیمت سبوس نامه‌هایی را به وزیر صمت و رئیس جمهور ارسال کرده ام، گفت: امیدواریم این مشکل قیمت سبوس حل شود. این اتفاق، اتفاق نادرستی است که گندم به صورت عمده در سیلو‌ها به قیمت 660 تومان بیش از 7 میلیون تن به کارخانه‌ها بدهیم و کارخانجات از آن طرف سبوس همین گندم را که ارزش چندانی ندارد کیلویی هزار و 200 تومان در اختیار دامدار قرار دهد.

هزار و 200 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 704 ریال، دلار سنگاپور 30 هزار و 337 ریال، یکصد تاکای بنگلادش 49 هزار و 704 ریال، ده روپیه سریلانکا 2 هزار و 372 ریال، کیات میانمار 28 ریال و یکصد روپیه نپال 36 هزار و 724 ریال تعیین شد. افزون بر این، نرخ یکصد درام ارمنستان 8 هزار و 825 ریال، دینار لیبی 29 هز

30 درصد انواع جیره‌های دامی، سبوس گندم است

افزایش قیمت سبوس باعث خواهد شد تا هزینه‌های بخش دامپروری افزایش یابد، چون به گفته مهدی مسعودی، قائم مقام اتحادیه تعاونی‌های خوراک دام و طیور و آبزیان کشور، سبوس گندم به طور میانگین 30 درصد انواع جیره‌های دامی را تأمین می‌نماید و افزایش نرخ آن می‌تواند موجب افزایش سایر هزینه‌های بخش دامپروری شود.

داستان افزایش قیمت سبوس به همین جا ختم نمی‌شود و دامپروران و دامداران به خصوص دامداران خُرد، برای کاهش هزینه‌های خود راهکار جالب تری پیدا کرده اند: جایگزین کردن نان به جای سبوس در جیره غذایی دام ها!

الله‌یار، ولی زاده رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور طی مصاحبه‌ای در یکم شهریور ماه 1398 در همین رابطه گفت: افزایش قیمت رسمی سبوس به 1250 تومان باعث افزایش ورود نان به دامداری‌ها و مرغداری‌ها به‌ ویژه در جوامع روستایی شده است. وی با اشاره به افزایش چندباره قیمت سبوس طی یک سال اخیر، افزود: اکنون قیمت سبوس به 1250 تومان درب کارخانه رسیده و تا این محصول به دست ما برسد، به 1500 تومان تا 1600 تومان خواهد رسید، حال آن که قیمت هر کیلوگرم نان در روستا‌های کشور 1200 تومان است!

اما نان خور شدن دام ها، چه مشکلاتی را برای کشور به وجود خواهد کرد؟

پاسخ این پرسش در ادامه مصاحبه رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور ذکر شده است. ولی زاده گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌ بهانه ارزان نگه ‌داشتن قیمت نان نرخ سبوس را افزایش داده تا افزایش هزینه‌های کارخانه‌های آرد را جبران کند، اما از آن طرف، خود نان وارد غذای حیوانات شده به ‌طوری که برآورد می‌شود، معادل 2 میلیون تن گندم به این صورت وارد غذای دام و طیور شود.

البته افزایش قیمت سبوس تنها نمی‌تواند بر میزان مصرف نان و گندم تأثیرگذار باشد بلکه این افزایش قیمت با توجه به اینکه هزینه‌های دامپروران و دامداران را افزایش خواهد داد، می‌تواند بر روی قیمت فرآورده‌های لبنی و گوشت نیز تأثیرگذار باشد.

سید احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران طی مصاحبه‌ای با خبرنگار تابناک اقتصادی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار در زمینه تعیین نرخ جدید سبوس بسیار کار اشتباهی را انجام داده است، گفت: در خرداد ماه سال جاری این ستاد قیمت شیر را 2390 تومان اعلام کرد. این قیمت شیر بر مبنای مستنداتی بود که ما ارائه کردیم و در سازمان حمایت نیز ثبت و برای تعیین قیمت شیر، قیمت سبوس بر اساس مستندات ما با هزینه کیسه و ... 1100 تومان در نظر گرفته شد. وی افزود: حالا بعد چند ماه از این تصمیمات، ستاد تنظیم بازار قیمت سبوس را به 1250 تومان افزایش داده است که این سبوس تا به دست دامدار برسد به 1400 تا 1500 تومان افزایش خواهد یافت!

قیمت سبوس در کمتر از یک سال 100 درصد رشد داشته است

مقدسی ادامه داد: این باعث ضرر و زیان به دامداران خواهد شد. من به کارخانه‌های آرد حق می‌دهم که به دلیل افزایش هزینه هایشان به دنبال افزایش قیمت سبوس باشند، اما این انتقاد را به ستاد تنظیم بازار دارم که چرا با ما قیمت شیر را بر مبنای سبوس 1100 تومانی می‌بندد و بعد از چند ماه دوباره این قیمت را به 1250 تومان افزایش می‌دهند؟ حالا پرسش این است که چرا دولت چنین کاری می‌کند؟ به این خاطر است که دولت نمی‌خواهد هزینه‌ای را از قِبَل افزایش قیمت آرد و سپس افزایش قیمت نان، پرداخت کند و این هزینه را از جیب دامدار و مرغدار می‌گذارد!

با تصمیم ستاد تنظیم بازار، سبوس گران شد و دام‌ها نان خور شدند/ دولت هزینه افزایش قیمت نان را از جیب دامدار و مرغدار پرداخت می‌کند/بیماری اسیدوز در کمین دام

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران ضمن تأکید بر این که 30 درصد کنسانتره دام سبوس می‌باشد گفت: دولت یک بار در زمستان سال گذشته قیمت سبوس را از 520 تومان به 840 تومان افزایش داد و حالا باز همین قیمت 840 تومان را به 1250 تومان افزایش داده که این نشان می‌دهد قیمت سبوس در کمتر از یک سال 100 درصد رشد داشته است.

بیماری اسیدوز در کمین دام

مقدسی افزود: با این رویه دیگر نمی‌توانند به گاودار اعلام کند که شما ملکف هستی قیمت دستوری 2390 تومانی شیر را رعایت کنی. وی در مورد نان خور شدن دام‌ها نیز گفت: هم اکنون قیمت آرد 900 تومان است و سبوس به 1250 تومان افزایش یافته است. این باعث خواهد شد که برخی‌ برای تهیه کنسانتره از آرد بجای سبوس استفاده کنند و یا حتی نان که ارزان‌تر است به دام‌های خود بدهند. مگر می‌شود ضایعات گندم (سبوس) از آرد گران‌تر باشد؟ به قول معروف مگر می‌شود "کُره از مادر بزرگتر باشد؟ " دولت به جای آنکه آرد را گران کند سبوس را گران کرد! وی در مورد عوارض استفاده آرد در کنسانتره برای دام‌ها گفت: این باعث خواهد شد که دام دچار بیماری اسیدوز شود.

کُتی که برای ما می‌خواهید بدوزید یا تنگ خواهد بود یا گشاد!

مقدسی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه بار‌ها انجمن به این افزایش قیمت سبوس اعتراض کرده است، گفت: هفته گذشته من جهت اعتراض به ستاد تنظیم بازار مراجعه کردم و در آنجا آقایان به من گفتند شما بفرمایید بیرون ما خودمان تصمیم می‌گیریم و من در پاسخ گفتم که با این وضعیت "کُتی که برای ما می‌خواهید بدوزید یا تنگ خواهد بود یا گشاد! " و این دامدار است که ضرر خواهد کرد.

به هر صورت همان گونه که ملاحظه می‌گردد افزایش چند باره قیمت سبوس در یک سال اخیر، علاوه بر اینکه معضلاتی را در حوزه گندم و نان ایجاد خواهد کرد، باعث خواهد شد تا قیمت فرآورده‌های لبنی و گوشتی نیز افزایش یابد که این موضوع نیز می‌تواند بر میزان مصرف آن‌ها تأثیرگذار باشد.

Let"s block ads! (Why?)

707 پزوی 434 لاری 59 ریال، سومونی ریال، 588 ریال، روبل آذربایجان 14 846 هزار 955 24 یکصد و بلاروس 239 هزار یک 80 افغانستان و 4 و ریال، ریال، تنگه جدید تاجیکستان هزار و افغانی 2 20 450 و ریال، 10 هزار 536 فیلیپین ریال، منات یکصد هزار هزار و و گرجستان قزاقستان هزار 225 اندونزی و روپیه هزار ریال، هزار


مرجع خبر: تابناک - اقتصادی
و نان در شدند/ , تنظیم دولت تصمیم دامدار , کمین بازار , دام‌ها سبوس , تصمیم را و گران , گران تصمیم شدند/ و , تصمیم را در و , اسیدوز مرغدار دام‌ها سبوس
- زنگنه: ایران از کاهش تولید نفت حمایت خواهد کرد/ افزایش قیمت محصولات دو شرکت خودروساز/ زمان واریز یارانه نقدی و عیدی کارکنان دولت/ صعود سکه به کانال 5 میلیونی/ نیمی از پزشکان همچنان تمایلی به کارتخوان ندارند!
- چرا پول‌های مردم به این بازار روانه شده است؟
- توضیحات رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد عملیات بازار باز
- تراکنش‌های بانکی بیش از 5 میلیارد تومان زیر تیغ مالیات/ کرونا، فروشگاه‌های سه شرکت آمریکایی در چین را به تعطیلی کشاند؛ غول های نفتی را به تکاپو انداخت/ وزیر صنعت از عرضه 8 خودروی جدید خبر داد
- قیمت سکه طرح جدید
- نشست اوپک برای بررسی تاثیر «کرونا» بر بازار نفت
- جایگاه ایران در شاخص فساد کجاست؟
- بدترین سقوط قیمت نفت از جولای تا کنون
- قیمت سکه امروز شنبه 5 بهمن ماه 98
- یک سکه تاریخی، یک میلیون پوند فروخته شد
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای tempblog.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:tempblog.ir